SPORUN EN PRATİK VE ETKİLİ HALİ: KALİSTENİK EGZERSİZLER

  • 0

SPORUN EN PRATİK VE ETKİLİ HALİ: KALİSTENİK EGZERSİZLER

Kalistenik Egzersiz Nedir?

Kalistenik egzersiz ekstra bir ağırlık kullanmadan kişinin kendi vücut ağırlığı ile yaptığı egzersizlerdir, kalistenik  egzersizler spor salonlarını tercih etmeyenlere sokakta, evde spor yapma alternatifini sunarak çok daha güçlü ve sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar….

Spora yeni başlayacaklar için ideal egzersiz çeşididir kendi vücut ağırlığınız ile dilediğiniz zorluk seviyesinde egzersiz programları hazırlayabilirsiniz.

1-Pahalı Ekipmanlara ve Fitness Üyeliklerine Gerek Yok

Yüzde yüz geçerli bir sebep olmasada kalistenik egzersizlerin büyük bir çoğuluğunda ekipman gerekmez. Kendinizi yukarıya çekecek herhangi bir şey bulduğunuzda kalistenik egzeriz yapmaya hazırsınız demektir. Eğer biraz yaratıcıysanız evdeki kapı dolap vb. uygun ağırlıktaki çubuklarla kendinize barfiks barı oluşturabilirsiniz.

Uzun vadede kalistenik egzersiz in spor salonu kadar masrafı yoktur  ve dilediğiniz zaman evinizde rahat ortamda egzersizinizi yapabilme şansınız vardır. Güzel havalarda ise artık birçok parkta bulunan egzersiz aletleri ile sporunuzu yapabilirsiniz

Spor salonlarında alet sırası bekleme,yola harcanan veya  egzersiz aletlerini kullanmak için başkasının sporunun bitmesini beklemek gibi zaman  harcamaları olmaz.Bu sayede zamandan ve paradan hatrı sayılır bir tasarruf yapabilisiniz.

 

2-Bütün Vücudu Çalıştırır

Kalistenik egzersizlerin büyük kısmı vücuttaki kasların hemen hemen hepsini çalıştırır. En basiti pull up- barfiks- hareketi.bu hareketi yaparken sırt kaslarınızla beraber kollar, omuzlar, bel  ve karın kaslarımızda çalışır.barfiks hareketinin dengeli olabilmesi ve yapılabilmesi için bütün bu kasların beraber çalışması gerekmektedir.Bu durum koordinasyonu geliştirir arıca çok fazla kas çalıştığı için kasların ihtiyaç duyduğu enerji artar  ve yakılan kalori miktarı artar.

3-Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kalistenik egzersizler birleşik komplike egzersizlerdir.Bu da birçok kas grubunun beraber çalıştığı anlamına gelir.Bu sebeple kaslar için yakıt olan kalorinin harcanması artacaktır.

Dahası, vücudun oksijen gereksinimi artar bu sebeple akciğer ve kalp daha fazla çalışır.Kalistenik egzersiz kardiyovasküler sistem için de oldukça faydalıdır.

Düzenli olarak yapılan çember egzersizi  ve dikkatli beslenme ile bel çevresindeki yağlardan kutulabilirsiniz. Kalistenik egzersiz yağ akmanın en kolay ve sağlıklı yollarından biridir.

4-Doğal Bir Egzersiz Programıdır

Kalistenik egzersizler vücudumuzun yaptığı doğal hareketlerden ve var olan ağırlığımızla yapılır.Ağırlık egzersizi yapanlar genelde eklem problemlerinden şikayetçi olurlar çünkü eklemleri doğal olmayan günlük hayatta gerçekleştirmediği  hareketlerden oluşur.

Bununla beraber  birçok kas beraber çalıştığı için tek bir kasa ağırlık verilmediği için oluşabilecek yaralanmaları ve ağrıları önleyebiliriz. Koordine çalışan kas grupları esnekliğinizi arttırır.

5-Birçok Hareket Seçeneği Olduğu İçin Sıkıcı Değildir

Kilo verirken sürekli aynı egzersiz programını uygulamak bazen sıkıcı olabiliyorken kalistenik egzersizlerdeki yüzlerce hareket çeşidi vardır. İstediğiniz hareketleri birleştirebilir dilediğiniz direnç seviyesine gelebilirsiniz.

GERİSİ SİZİN HAYALGÜCÜNÜZE KALMIŞTIR!!

6-Kas Yapımında da Yardımcınızdır

Bazı vücut geliştiriciler kalistenik egzersizleri  büyük kas kütleri oluşturmanın imkansız olduğunu  ve kas gücünü belli bir sınırda geliştirdiğini belirterek eleştiriyor.Doğruyu söylemek gerekirse kalistenik egzersiz belki size çok şişmiş bir “bodyci” vücudu vermesede ekstra bir ağırlık kullanmadan – sadece kendi vücut ağırlığınız ile-  çalışarak  kaslarınızı  kuvvetlendirir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER..

-Kalistenik egzersizler her ne kadar kolay uygulanabilir hareketler içerse de egzersiz programını rutine geçirmeden önce hareketlerin  doğru öğrenilmesi için Uzman bir Personel Trainer dan bilgi alınmalıdır aksi halde yanlış uygulanan ters bir hareket istenmeyen ciddi sonuçlara sebep olabilir.

-Kalistenik egzersiz programlarına ulaşabilmek hiçte zor değil sizin için egzersiz programı hazırlayan mobil uygulamalar ve hareketlerin nasıl yapılacağını anlatan birçok video mevcuttur.

 

                       kalistenik ile ilgili görsel sonucu

 

 


Yazar hakkında

Hande Nur GÜLER

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5. sınıf öğrencisi.2015-2016 yıllarda YYUPSA da proje takımında 2016-2017'de proje koordinatörü olarak, 2017-2018 yıllarında CP olarak görev almaktadır. 2016-2017 yıllarında Türk Eczacılar Birliği Genç Komisyonu'nda Fakülte Temsilcisi 2017-2018 yıllarında Türk Eczacılar Birliği Gençlik Komisyonu'nda İç İlişkiler Koordinatörlüğü yapmaktadır.

Yorumlarınız icin

Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın


Spor Eczacılığı Uzmanlık Alanı Araştırma Geliştirme çalışmaları ve faaliyetleri 2015 yılından beri bu sayfa üzerinden paylaşılmaktadır.