Bir pastil kullandı Olimpiyatları Kaçırdı

  • 0

Bir pastil kullandı Olimpiyatları Kaçırdı

Etiketler: 

İsviçreli 400metre engelli koşucusu Kariem Hussein, ülkesinde çok yaygın kullanılan bir pastil ürününde yer alan yasaklı maddeler nedeniyle 9 ay süreli doping cezası alarak Tokyo 2020 oyunlarını kaçırmak durumunda kaldı.

İsviçre, coğrafi konumu, sosyal yapısı ve bireylerin yaşam biçimleri olarak keyfi spor yapmanın çok yaygın olduğu bir ülke olarak dikkat çekmektedir. Özellikle, doğayla iç içe bir yaşam ortamının ülke genelinde yaygın olması toplumun doğa sporlarına olan ilgisini de arttırmaktadır. Dağcılık, kar sporları, bisiklet ve doğa yürüyüşleri gibi sporlarda  sağlıklı nefes ve yeterli kondisyon öne çıkan ihtiyaçlar olabilmektedir. Bu duruma vurgu yapan bir ürün olan “Gly-coramin” amatör sporcular için hızlı etkili bir ürün olara çokça tercih edilebiliyormuş.

Kareim Hussein’nin de söz konusu pastilden  dikkatsizce kullanması kariyerine çok bir darbe vurur.

Gly-coramin içeriğinde yer alan Dekstroz , niikotinamid ve etilnikotinamid maddeleri WADA tarafından yayınlanan Yasaklılar Listesinde yer alan Yasaklı Maddelerdendir. Dekstroz enerji vererek, nikotinamid ise nefes açarak performans artışına neden olur ve kullananda adil olmayan bir üstünlük sağlama potansiyeline sahiptir.

WADA’nın, IOC’nin ve ilgili diğer kurumların hassasiyetle uyguladıkları başlık olan Kusursuz Sormululuk ilkesinin ihlaline ve bağlı olarak Doping Mücadele Kural İhlaline dahil olan bir konu olarak Kariem Hussein hatasının bedeli ağır şekilde ödemiş olur.

 

 


Yorumlarınız icin

Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın


Spor Eczacılığı Uzmanlık Alanı Araştırma Geliştirme çalışmaları ve faaliyetleri 2015 yılından beri bu sayfa üzerinden paylaşılmaktadır.