Spor Eczacılığı

Sporcu Sağlığında Eczacı Danışmanlığı

FRANSA BİSİKLET TURU VE ANTİ-DOPİNG HAREKATI

1998 yılı Fransa Bisiklet Turu, spor tarihinin en organize doping vakalarından birisi olarak kayıtlara geçmiştir.

İspanyol Festina takımının, bütün bir ekip olarak doping etkili madde kullanımı vakasına karışırlar. Takımın teknik direktörü, doktoru, masörü ve elbette ki sporcuları bu organizasyonun içerisinde yer alarak gerççek anlamda sporun ruhunu yaralayıcı ağır bir darbe indirirler.

Bu olay organize halde işlenen doping vakalarının en çarpıcı ve dikkat çekici olanlarından birisidir. Bisiklet takımının destek aracında “eritropoietin” etken maddeli ilaçlara ve bu ilaçları uygulamak için gerekli medikal malzemelere rastlanır ve bunlara güvenlik kuvvetleri tarafınan el konulur.

Dünya çapında sansasyonel bir etki yaratarak dünya basınının gündeminde ilk sıralara oturur. Çünkü Fransa Bisiklet Turu marka değeri olarak dünyanın en önemli spor organizasyonlarından birisidir. Bu derece önemli ve geniş kitleleri yakından ilgilendiren bir spor olayına doping lekesinin karışması, toplumda hayal kırıklığı, değerlere saygısızlık gibi duygusal çöküntülere sebebiyet vermiştir.

WADA (Dünya Anti Doping Ajansı) için ilk adımlar

Festina doping davası belki de bardağı taşıran son damlalardan birisi olmuştur. Bu olayın hemen ardından 1999 yılının 10 Kasım’ında WADA çatısı altında toplanarak bağımsız bir yapı kontrolünde doping ile mücadelede en yetkili makamın oluşturulmasına kara verilir.

WADA nın ilk faaliyetlerinden birisi de yasaklı maddeler ve yöntemleri içeren evrensel bir liste yayınlamak olur. Daha sonrasında her yılın Şubat ayının ilk gününde güncellenen liste ile yasaklı madde ve yöntemler bütün spor camiasına deklare edilerek doping ile mücadelede standart bir çizgi belirlenmiş olur.

Festina dosyası oluşumu, gelişmeleri ve sonuçları itibariyle spor dünyasında çok önemli bir yere sahiptir. Bütün bir takım halinde organize şekilde doping yapmak, sporun ruhuna zarar vermek, doping ile mücadelede evrensel bir yöntem oluşumuna neden olmak…bütün bu olaylar Fransa Bisiklet Turunun neden bu kadar büyük bir organizasyon olduğunu kanıtlamak için sanırım yeterlidir.