SPORDA İLAÇ SERTİFİKASI ÜLKEMİZE GELDİ

  • 0

SPORDA İLAÇ SERTİFİKASI ÜLKEMİZE GELDİ

Etiketler: 

IOC, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Tıp ve Bilim Komisyonunun, Eylül 2018 döneminde ilk defa olarak başlattığı uzaktan erişimli “Sporda İlaç” konulu sertifika programı Mart 2019 döneminde tamamlandı.

İngiltere merkezli eğitim organizasyonunun IOC himayesinde düzenlediği 6 ay süreli kurs programına dünyanın dört bir yanından sağlık profesyonelleri katılım sağladı. Özellikle dünya genelinden Eczacıların programa ilgisi yoğundu.

Konu bağlığı sporda kullanılan ilaçlar ve doping olunca , Eczacıların çoğunlukta olması da kaçınılmazdı. Spor bilimleri ile Eczacılık uygulamalarını bir araya getirmeyi amaçlayan Spor Eczacılığı kavramının öncülerinden olan Mark Stuart ve Prof.David Mottram liderliğinde oluşturulan ders programı, pek çok online sunumları ve yüzlerce makaleden oluşan okuma saatlerini içeriyordu.

Uzm.Ecz.Somer Helvacı, Prof.Dr.Uğur Erdener, Ecz.Afif Ahmad, Prof.Dr.David Mottram

Olimpiyat ruhuna uygun olarak son derece disiplinli ve özverili bir çalışma temposu gerektiren bu süreç zorlu olduğu kadar öğretici de olmuştur.

Adanmışlık ve fedakarlık kavramlarının pratikte de uygulanması ön koşul olan bu program süresince, spor alanında ilaçların kullanımı ve dolayısıyla ilaçların yegane uzmanı olan eczacıların bu alandaki etkinliği yakından değerlendirildi.

Bu programa ülkemizden katılan tek Eczacı olarak Somer Helvacı, 6 ayın sonunda kursa içeriğine yeterli ölçü de hakim olarak kursu tamamlamak için gerekli puanları alarak IOC tarafından akredite olan belgesinin almaya hak kazanmıştır.

Türkiye Milli olimpiyat Komitesi Başkanı ve IOC Asbaşkanı Prof.Dr.Uğur Erdener’inde bulunduğu mezuniyet töreni İsviçre Lozan kentinde bulunan Olimpiyat Müzesinde gerçekleşti. Bu heyecan verici organizasyona, Spor Eczacılığı alanının duayen isimlerinin de katılarak , mezunlarla birebir iletişim kurmaları önemli bir fırsat olarak değerlendirildi.

Elbetteki bu sertifikanın alınması gurur verici bir tecrübe olarak hafızalarda yerini aldı ama ondan dahada önemlisi elde edilen bilgi ve birikimlerin ülke sporu adına verimli şekilde kullanılabiliyor olması çok daha anlamlı olacaktır.

Bu amaçla, ilgili birimlerin işbirliği içerisinde ilerleyerek, gerek toplum sağlığı gerekse sporcu sağlığı açısından son derece gerekli olan Spor Eczacılığı uzmanlık alanının gelişmesi için çok belirgin projelerin ve akademik seviyede çalışmaların başlatılması ve artarak geliştirilmesi gerekmektedir.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi resmi sayfasında yer alan haberin linkine buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlarınız icin

Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın


Spor Eczacılığı Uzmanlık Alanı Araştırma Geliştirme çalışmaları ve faaliyetleri 2015 yılından beri bu sayfa üzerinden paylaşılmaktadır.