SPORCULARIN AROMATERAPİ İLE TANIŞMASI İÇİN 4 NEDEN

  • 0

SPORCULARIN AROMATERAPİ İLE TANIŞMASI İÇİN 4 NEDEN

Etiketler: 

SPORCULARIN AROMATERAPİ İLE TANIŞMASI İÇİN 4 NEDEN

 

Bildiğimiz üzere spor dünyasında çok geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Gerek destekleyici gerek tedavi edici olarak piyasada bulunan bir çok –sentetik olsa da etkisini gördüğümüz- ürün mevcut.
Fakat ECZACINIZDAN (buradaki eczane kelimesi ayrıca bir konu başlığı olabilir, birazdan okuyacağınız ürünlerin faydalarını görebilmek istiyorsanız bu yağları aktarınızdan değil eczacınızdan temin etmeniz gerekiyor) bu ürünlere alternatif olarak esansiyel yağları da temin edebilirsiniz.

Peki neden esansiyel yağlar diyecek olursanız…

1-İMMÜN SİSTEM  DESTEKLEYİCİ

 

 

Sağlam bir bağışıklık sistemi olmadan, bir sporcu rekabetçi bir egzersiz programına ve yoğun antreman temposuna uyum sağlayamaz.

Aslında, bir atletin  yediklerine dikkat ederek ve düzenli egzersiz yaparak güçlü bir immün sisteme sahip olduğunu varsayabiliriz değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim ama durum  tam da öyle değil ….

Yakınlarda yayınlanan bir araştırma, bu soruyu iyi bir şekilde özetledi.

Bir sporcu için düzenli antreman ve egzersiz yapması ne kadar önemliyse hücre ve kas yenilenmesi için dinlenme ve yenilenme sürecide o derece önemliir. Uygun şekilde dinleneden uygulanan ağır antrenman rejimleri immün sistem fonksiyonlarının depresyonuna sebep olabilir ve bu da enfeksiyona yakalanma riskini arttırabilir (ör:nezle, grip gibi yaygın hastalıklar)

Bildiğimiz gibi rutin egzersizler bizi  sağlıklı tutarak güçlü bir immün sistemimizin oluşmasını sağlar, fakat bazen egzersizler  bağışıklık sistemini zorlar ve sporcuyu sıklıkla meydana çıkan yaygın hastalıklara karışı (grip,soğuk algınlığı vb.) daha fazla savunmasız bırakabilir.

Soğuk algınlığından dolayı antremanı veya herhangi bir etkinliğini kaçırmak profesyonel sporcular için en son istenecek durumdur.

Bir çok esansiyel yağ virüsleri ve bakterileri tamamen engellememizde yardımcı olabilir. Üstelik bazıları immün sistemin kendini modüle etmesini sağlar.Sporcular için bazı  esansiyel yağlar birleştirilerek  onların güçlü immün yetenekleri arttırılabilir.

  • Karanfil Yağı (Dianthus Caryophyllus)

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre Karanfil Esansiyel Yağının, bağışıklık sistemi için önemli bir belirteç olan beyaz kan sayısını arttırdığı tespit edilmiştir. (2)

 

  • Buhur- Günlük Yağı (Frankincense Oil)

 

Buhur ve Günlük isimleri ile halk arasında bilinen, sığala ağaacı reçinelerinden elde edilen bu özel yağ, sporcu sağlığı açısından ayrı bir öneme sahiptir.
2014 yılında yapılan bir çalışma ile Günlük Ağacından elde edilen bu esansiyel yağın, beyaz kan hücrelerinin yapılarını güçlendirerek bağışıklık sistemini destekledikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.(3)

 

 

  • Ökaliptus Yağı

Ökaliptus yağının sadece solunum yoluyla kullanımına bağlı olarak bile immun sistem düzenleyicisi olduğu ve güçlü bir bağışıklık sistemi destekleyicisi olduğu deneysel sonuçlar ile tespit edilmiştir. Özellikle antimiktobiyal etkisine bağlı olarak hastalık önleyici etkisi sporcular açısından en doğal uygulamalardan birisidir.

 

2-PERFORMANS ARTTIRMA

Bağışıklık sisteminizin egzersiz ve gelişmeyi sürdürmeye yetecek kadar desteklendiğini varsayarsak, sporcuların bir sonraki düşüncesi nasıl daha iyi hale gelecekleridir. Daha iyi zaman, daha iyi dayanıklılık, daha iyi sonuçlar bütün sporcular için temel hedeflerdir.

Performans artırıcı maddeler en çok  tartışılan ama yine de en çok aranan desteklerdir. Sentetikler maddeler (performans arttırıcı doping, ergojenik maddeler, vb) ve ilaçlar, aynı zamanda atletik başarılarınıza bağımlı olan en tehlikeli ve zarar verici maddeler olabilirler!

“Doğal zekalı sporcu”  yapay olarak performansı artırmaya çalışmak yerine , mükemmel sonuçlar görmek için vücuduna iyi muamele etmesi gerektiğini bilir. Bir sporcunun bedenine sahip çıkması, kaliteli ve doğru besinler tüketerek, uygun zamanlama ile dinlenmeyi ve yenilenmeyi ihmal etmeyerek ve mümkün olduğunca doğal yöntemler ile beden ve ruh sağlığını destekleyerek gerçekleşebilir.

Doğal destek yöntemlerinden birisi olarak tercih edilebelecek olan aromaterapik yöntemler, bilinçli ve doğru metotlar ile uygulandığı takdirde son derece etkili ve pratik bir çözüm seçeneği olabilecektir. Mutlaka uzman denetiminde ve gözetiminde doğru aromaterapi ürünün doğru kişiye ve uygun yöntemler ile tatbik edilmesi son derece önemlidir.

Sporcuların çabalarını en üst düzeye çıkarmak için en iyi esansiyel yağlarından biri, nanedir.

Nane, performansı artırıcı kabiliyetleri için kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Atletler ile yapılan kontrol deneyleri atlama, dayanıklılık ve solunum gibi performans ölçümlerinde ani bir iyileşmeye sebep olduğu görülmüştür.
2014 tarihli bir araştırmaya göre, nane aslında kan basıncını, solunum ve diğer fizyolojik sistemleri etkiliyor. Spirometrik ölçümlerde (FVC1, PEF ve PIF) bir iyileşme, bronşiyal düz kas tonusu üzerinde akciğerde nane esansı yüzey aktifliğini etkiliyor olabilir de olmayabilir de.
Topikal uygulama ve inhalasyonun ağrı toleransını ve iş yükü çabasını arttırdığı gösterilmiştir. Atletik performans yeteneğinizi gözle görülür düzeyde , doğal bir şekilde artırmak için antrenman rejimine; dahilen alınabilen , topikal(bölgesel sürerek) kullanılabilen veya inhale(nefes yoluyla) edilebilen  nane ekleyebilirsiniz.

 3-KAS AĞRILARINI YATIŞTIRMA

Bütün antrenmanlardan sonra kaslarda ağrı,gerilme ve acılar görülebilir.Bir aromaterapi masajı yağıyla veya banyosuyla rahatlayabilir,uzun bir antrenman gününden sonra yenilenebilirsiniz . Sevdiğiniz kokular sizi rahatlatacak ve gençleştirecek, masaj veya sıcaklık inflamasyon ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Geleneksel Yağlar

Birçok yağ (köknar gibi ) geleneksel olarak ağrı rahatlatılmasında kullanılmaktadır. Ayurvedik uygulamalar, çeşitli eklem ağrılarının ve kas ağrısının hafifletilmesinde kullanılan “ormandan gelen şifa” olarak esansiyel esans yağların kullanımı açıklar. Keklik üzümü derin ağrı azaltıcı olarak bilinir. Ama kısmen toksik olma potansiyeli vardır. Seçtiğiniz her yağın etkilerini ve potansiyel risklerini ve kontrendikasyonlarını bildiğinizden emin olun.

 4-ANTİMİKROBİYAL İYİLEŞTİRME ÖZELLİĞİ 

Bazen ağrılar ve acılar sıyrıklar ve kesiklerden dolayı olabilir. Parkurdaki bir düşüş – atletik girişimler vücudunuzda deformasyonlar yaratabilir.Sentetik  antibiyotikli merhemler yerine, sporcular için sıkılaştırıcı cadı elması ve antimikrobiyal uçucu yağlarla basit bir DIY yaralanma spreyi hazırlayabilirsiniz.

Aynı zamanda hiç bir katkı maddesi olmadan aromatik yağlar ile  spor ekipmanlarınızdaki kötü kokuyu giderebilecek formülasyonlarda hazırlayabilirsiniz

 

Formülasyonlarda kullanacağımız yağlar için bir sonraki yazımızda görüşmek üzere !

 


Yazar hakkında

Hande Nur GÜLER

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5. sınıf öğrencisi.2015-2016 yıllarda YYUPSA da proje takımında 2016-2017'de proje koordinatörü olarak, 2017-2018 yıllarında CP olarak görev almaktadır. 2016-2017 yıllarında Türk Eczacılar Birliği Genç Komisyonu'nda Fakülte Temsilcisi 2017-2018 yıllarında Türk Eczacılar Birliği Gençlik Komisyonu'nda İç İlişkiler Koordinatörlüğü yapmaktadır.

Yorumlarınız icin

Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın


Spor Eczacılığı Uzmanlık Alanı Araştırma Geliştirme çalışmaları ve faaliyetleri 2015 yılından beri bu sayfa üzerinden paylaşılmaktadır.