SPORCULAR İÇİN PROPOLİS

  • 0

SPORCULAR İÇİN PROPOLİS

Son zamanlarda sporcuların bağışıklıklarını güçlendirmek, enerji vermek ve besin takviyeleri olarak birçok yeni ürün geliştirilmektedir.
Erişkin sporcular kadar çocuk sporcuların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Spocuların bağışıklıklarının güçlü olması, hastalıklardan korunması, hastalıkları hızlıca atlatabilmeli ve takviye aldığı ürünleri doğru seçmesi performansları ve antrenman devamlılıkları açısından çok önemlidir. Bu noktada son dönemlerde popüler olan ve etkileri üzerine çok fazla araştırmalar yapılan propolisin sporcular için faydalarını sizler için araştırdık.

Propolisin etkileri herkes için önemli olmakla beraber sporcuların etkinliklerini arttırmak adına arılar tarafından üretilen çok iyi bir seçenektir.
Propolis, apiterapi ürünleri arasındadır. Apiterapi bal arısı ürünlerinin sağlık(tedavi) amaçlı kullanımıdır.

PROPOLİS NEDİR?
Propolis, arıların çam, meșe vb ağaçlar ve bazı bitkilerin farklı kısımlarından topladığı ve mumla karıștırıldığında kovan içerisinde birçok amaca(antibakteriyel,antifungal,antiviral..) yönelik olarak kullanılan yapışkan, koyu sarıdan kahverengiye kadar değişken renklerde bulunabilen reçinemsi bir maddedir.
Propolis arılar tarafından kovandaki mikropları öldürme ve kovandaki arıların sağlığını korumak için kullanılır.
Propolis içerik bakımından çok zengindir. Bileşiminde farklı yapıda birçok etkin bileşik vardır. Ağırlıklı olarak en çok flavonoid adlı kimyasal yapıdan oluşurlar.
Flavanoidlerin en önemli özellikleri spazm giderici, antioksidan, antimikrobiyal, antiviral, antikanserojen, damar dayanıklılığını arttırıcı etkileridir.
Propolis bu sebeple antiviral, antimikrobiyal,antifungal,antikanser,antioksidan,bağışıklık güçlendirici,enerji verici olarak kullanılan bir maddedir.

PROPOLİS ETKİLERİ
1-ANTİVİRAL
• Propolis içerisindeki kimyasaldan ötürü(flavaanois) çeşitli tipteki virüslerin çoğalmasını ve gelişmesini önleyici etki yaptığı aynı zamanda bazı virüs tiplerine (grip etkeni influenza virürüsü) öldürücü etkisi olduğu bildirilmektedir.
Suda çözündürülen propolisin virüslerden kaynaklanan hastalıklarda geçmişten beri kullanılır.
Propolisin, uçuklara sebep olan virüsleri, kabarcıklı ağız iltihabı virüsü gibi çeşitli virüslere laboratuar ortamında etki ettiği görülmüştür.

2-ANTİBAKTERİYEL
Yapılan çalışmalarda propolislerin bakterilere karşı etkili oldukları görülmüş en çok bu özelliği üzerine çalışmalar yapılmıştır.

Antibakteriyel etkinin daha çok Gr(+) bakteriler üzerinedir. Gr(-) bakterilere karşı daha kısıtlı etkilidir.

Aynı zamanda propolis, kullanılan antibiyotiğin etki süresini ve etkisini arttırır. Bu etkileşim sayesinde tedavi için kullanılan antibiyotik miktarı azalır.

ECZANELERDE ÇEŞİT ÇEŞİT ANTİBİYOTİK VARKEN NEDEN PROPOLİS?
Bu sorunun aklınıza gelmesi çok normal ama şöyle ki zamanında o adar bilinçsiz antibiyotik kullandık ki artık bakteriler onlara direnç kazandı..Ayrıca propolis hem bakterilere etki eder hem de antibiyotikler gibi yararlı bakterilerimizi öldürmez.

3-ANTİFUNGAL
Propolisin suda çözünmüş hali mantar enfeksiyonlarında da kullanılmaktadır.
Propolisin 17 çeşit hastalık edici fungusa etki ettiği görülmüş
• Propolis ve ekstraktlarının doku üzerindeki iyileștirme ve yenileme etkilerinde mantar öldürücü özellikleri olduğu tespit edilmiștir.
•Propolis, kullanılan antifungal ilacın etkisini arttırır.
**Ayrıca propolis kronik fungal sinüzit hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır

4-ANTİTÜMÖR
Propolisin tümör hücreleri üzerinde gelişmeyi önleyici etkisi bulunmuş
Yapılan iki çalışmada propolis içeren terapinin altı hafta içinde kadınlarda en sık görülen kanser türü olan rahim kanserine neden olabilen insan papilloma virüs (HPV) enfeksiyonunu yok ettiği görülmüştür.
Akciğerdeki tümör nodüllerinin sayısını azaltmıştır
Propolisin gıda takviyesi olarak düzenli kullanımı, insanlarda kanserden koruyucu etki gösterir.

5-ANTİOKSİDAN
Propolis antioksidan özelliği ile hücrelerin oksitlenmesini önleyerek hücrenin yaşam süresini ve kalitesini arttırırlar.

KULLANIM ALANLARI
•Sporcularda performans süresinin arttırır.
•Propolis içerikli merhemler spor yaralanmalarında kullanılarak iyileşme süresini hızlandırır.
•Enerji verici ve bağışıklık güçlendirici olarak.
•Ülser tedavisinde (ülsere sebep olan bakterinin yaşamasını engeller)
•Uçuk , grip,HPV gibi viral enfeksiyonların tedavisinde ve hastalığın daha çabuk atlatılmasında yardımcı olarak.Bu tarz viral enfeksiyonlar sporcunun antrenman kalitesini önemli oranda düşürür.
•Bileşimlerinde bulunan bi çok element (Mg,Ca,I,K,Na vb.), vitamin ve yağ asitlerini içerdiğinden çok iyi bir besin destek ürünüdür.
•Diş çürüklerinin önlenmesinde diş ve diş eti hastalıklarında
•Kulak enfeksiyonu, bronş, astım ve solunum yolu iltihaplanmasında
•Sakinleştirici etki
•Mide ve bağırsak ülseri
•Romatizmal hastalıklar
•Kalp damar hastalıklarında
•Deri hastalıklarının tedavisinde(doku yenileme, egzama).
•Sindirim sistemi rahatsızlıkları
•Kanser tedavisinde yardımcı ve yan etkileri önleyici olarak
•Sperm ve yumurta üretimini arttırdığından çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere de önerilir.
•Diyabetik karaciğer ve böbrekle ilgili hasarların hafifletilmesinde kullanılır.

PROPOLİS KULLANIM ŞEKLİ
Tercihen kahvaltıda tüketeceğiniz 1 kaşık propolis-bal karışımı spor öncesi glikoz ihtiyacınızı karşılayarak performans sürenizin artmasında çok büyük fayda sağlar.

Propolisin çok farklı formlarını(tablet, damla, merhem, sprey) eczanelerden temin edebilirsiniz.

Normalde katı halde bulunan propolisin damla şeklindeki çözündürülmüş formunu su,meyve suyu,süt, yoğurt içine damlatarak tüketebilirsiniz.

Tüketiminin kolay olması açısından ham arı balı, arı sütü, fındık ve kakao gibi ürünlerle olan karışımları da mevcuttur.
Günlük maksimum kullanım dozu 14 mg/kg dır.       

                  

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Eğer arıya ve bal gibi arı ürünlerine alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa kullanacağınız ürünü kolunuzun iç kısmına uygulayarak cildinizin tepki verip vermediğini kontrol ediniz. Mutlaka doktor kontrolünde kullanınız.

Gebelik durumunda mutlaka doktorunuzun kontrolünde kullanınız.

Propolisin çocuk ve erişkin sporcularda kullanılacak dozları farklıdır bu sebeple kullanmadan önce doktorunuza ve eczacınıza danışmalısınız.

Yukarıda okuduğunuz etkileri görebilmeniz için kullanacağınız ürünün kalitesi ve saflığı çok önemlidir işte bu noktada eczacılar sizi en doğru ve güvenilir propolise ulaştırmak için var 

Sağlıklı ve bol hareketli günler dilerim…

 

 


Yazar hakkında

Hande Nur GÜLER

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5. sınıf öğrencisi.2015-2016 yıllarda YYUPSA da proje takımında 2016-2017'de proje koordinatörü olarak, 2017-2018 yıllarında CP olarak görev almaktadır. 2016-2017 yıllarında Türk Eczacılar Birliği Genç Komisyonu'nda Fakülte Temsilcisi 2017-2018 yıllarında Türk Eczacılar Birliği Gençlik Komisyonu'nda İç İlişkiler Koordinatörlüğü yapmaktadır.

Yorumlarınız icin

Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın


Spor Eczacılığı Uzmanlık Alanı Araştırma Geliştirme çalışmaları ve faaliyetleri 2015 yılından beri bu sayfa üzerinden paylaşılmaktadır.