Spor Hekimliği

 

Spor hekimliği nedir?

Uluslararası Spor Hekimliği Federasyonu’nun (FIMS) tanımına göre, egzersiz, antrenman ve sporun, ayrıca hareket eksikliğinin (sedanter yaşamın) sağlıklı ve hasta bireyler üzerindeki etkilerini inceleyen, korunma, tanı, tedavi ve rehabilitasyon konularında ve harekete katılan her yaştaki ve cinsteki bireylere yardımcı olacak çalışmalar üreten, teorik ve uygulamalı bir tıp dalıdır.

Spor Hekimliği hem koruyucu hem de tedavi edici hekimlik uygulamalarını içine alan multidisipliner bir uzmanlık dalıdır ve Tababet Uzmanlık Tüzüğü’ne göre Spor Hekimliği dalında uzmanlık almış hekimler tarafından uygulanır.

Spor Hekimliği, egzersiz fizyolojisi ve biyokimyası, spor travmatolojisi, sportif rehabilitasyon ve iç hastalıkları gibi konulara odaklaşmakla birlikte sporcuların ve rekreaktif amaçlı spor yapanların, düzenli statik ve dinamik muayenelerini yapma, performanslarını ölçme ve izleme, spor yaralanmalarının oluş mekanizmalarını saptama ve yaralanma insidansını düşürme, antrenmanların sporculara daha yararlı olmasını sağlama ve yaralanan sporcuları en kısa zamanda eski performans düzeylerine getirme hizmetleri vermektedir.

Ayrıca obezite, koroner kalp hastalıkları, osteoporoz, diyabet ve astım gibi birçok kronik hastalığın önlemesine ve/veya tedavisine yönelik egzersiz reçeteleri ve uygulamaları da Spor Hekimliğinin hizmet alanları içerisinde yer almaktadır.

Spor Hekimliği ve Spor Eczacılığı etkileşimi

Spor Hekimliği tarihçesi detaylı incelendiğinde, tıpta uzmanlık dalı olarak kabul edilmesi , uzmanlık eğitim içeriğinin belirlenmesi, Spor Hekimlerinin çalışma alanları , Spor Eczacılığının başlangıcına ve gelişimine ilham vermiştir.

Nasıl günlük yaşamdan bireylerin sağlık sorunları için temel başvuru sistemleri hekimler ile başlayıp, eczacılar ve diğer sağlık uzmanları ile devam ediyorsa Sporcu bireylerin farklı sağlık sorunları için de aynı düzeni devam ettirebilmeliyiz.

Bu amaçla biz Eczacıların temel görevi olan ilaç danışmanlığına ilave olarak sporcu ihtiyaçlarına özel bir eğitim güncellemesi ile Spor Hekimleri ile işbirliği içerisinde hizmet sunmaları gerekmektedir.

Ancak bu şekilde hatalı ilaç kullanımı, yanlış doz ilaç kullanımı, yasaklı maddelerin kullanımının engellenebilmesi, doping kontrol sistemleri gibi hayati konularda çok daha sağlıklı bir şekilde sistemi yürütebilmiş oluruz.


Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın


Spor Eczacılığı Uzmanlık Alanı Araştırma Geliştirme çalışmaları ve faaliyetleri 2015 yılından beri bu sayfa üzerinden paylaşılmaktadır.