Spor Eczacılığı Yüksek Lisans Programı Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde başlıyor

  • 0

Spor Eczacılığı Yüksek Lisans Programı Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde başlıyor

Etiketler: 

2015 yılında Argevis Bilişim’in, Eczacılık mesleğinde yeni bir alan olarak lanse ettiği Spor Ecacılığı Başlangıç Etkinliği ardından pek çok seminerde, panelde, meslekiçi eğitimde ve sempozyumda Spor Eczacılığı alanında farkındalık ve bilgilendirme sunumları gerçekleştirildi.

2020 yılında Lokman Hekim Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde başlatılan Spor Eczacılığı Online Sertifika programı Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ‘nin Sporda İlaç sertifika programının temel kriterleri referans alınarak ülkemiz ihityaçlarına göre özgün şekilde tasarlanmıştı. Aynı dönem içerisinde, sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de ilk olarak Spor Eczacılığı Lisans dersi Eczacılık Lisans müfredatına eklendi.

Aynı dönemlerde, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde Sporcu Sağlığında Eczacılık Uygulama dersleri de veriliyordu. Takip eden dönemde Medipol Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültelerinin’de benzer girişimleri oldu. Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde de Spor Eczacılığı dersinin açılmış olması bu alan olan yükselen ilgilinin de göstergesi olmuştu.

Spor Eczacılığının , Eczacılık mesleği için yeni bir uzmanlık alanı olabilmesi için Akademik zeminde kurgulanması ve yükselmesi gerekiyordu.

Geçtiğimiz yıllarda, seminerler, sertifika programları ve lisans dersleri ile Spor Eczacılığı için anlamlı derecede ders içeriği de oluşmuş oldu.

Şimdi ise Yüksek Lisans programının başlatılıyor olması ile bütün bu çalışmalar taçlandırılmış oldu.

Yakın zamanda Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile başlayacak ve diğer Fakültelerimizde de benzer programlar açılabilecektir.

Bu heyecan verici gelişmeleri merakla takipteyiz


Yorumlarınız icin

Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın


Spor Eczacılığı Uzmanlık Alanı Araştırma Geliştirme çalışmaları ve faaliyetleri 2015 yılından beri bu sayfa üzerinden paylaşılmaktadır.