Spor Eczacılığı Farkındalık Sunumları – Mersin Doğa Koleji

  • 0

Spor Eczacılığı Farkındalık Sunumları – Mersin Doğa Koleji

Etiketler: 

“Temiz Spor” ilkesi ve “Doğru Oyun” felsefesi…Kısacası Tokyo 2020

Tokyo 2020 Olimpiyatları hazırlıkları, 2014 yılında, Tokyo’nun 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacağının kesileştiği andan itibaren ülke genelinde seferberlik halinde başlamıştır.

Japonya için bu olimpiyatların genel felsefesi çok açık ve nettir ” Clean Sport” yani “Temiz Spor” ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalarak “Play True” yani “Doğru Oyun” felsefesini aynı andan itibaren ilk olarak kendi sporcularına benimsetmek için harekete geçmişlerdir.

“Doğru Oyun” felsefesini kendi sporcularına benimsetebilmek ve “Temiz Spor” bilincini uzun vadede kalıcı halde elde edebilmek için erken dönem eğitim öncelikli planlamaları olmuştur.

Bu hedef doğrultusunda son derece kapsamlı bir eğitim modeli tasarlamışlardır. Bu eğitim modelini, zengin içerikli ders programları, renkli ve ilgi çekici görsel materyaller ve kolay algılanabilen çizgi-videolar gibi pek çok farklı içerik ile destekleyerek son derece detaylı bir eğitim paketini hayata geçirmişlerdir.

Daha sonra da bu eğitim paketinin evrensel anlamda etki yaratabilmesi ve diğer ülke sporcularına da örnek olabilmesi amacıyla yaygınlaştırmak için gereken paylaşımlara başlamışlardır.

Bizler de ülkemizde bu bilinci yerleştirebilmek ve etkin şekilde farkındalık yaratabilmek amacıyla Japon Anti-Doping Ajansı(JADA) ve Japon Eczacı Birliği(JPA) ortak projesi olan Spor Eczacılığı birimine başvurarak mevcut uygulamalarından yasal içerikleri talep ettik.

Japon yetkililerden gelen içerikleri , ilgili öğrenci gruplarımız ile eşleştirerek sunumlar yapmayı planladık . Bu şekilde Spor Eczacılığı vizyonuna uygun bir girişim başlatarak, temiz spor ve doğru oyun kavramlarının kalıcı olarak yerleşebilmesi için adımlar atabilmeyi hedefledik.

Bu amaç doğrultusunda, Uzm.Ecz.Somer Helvacı tarafından hazırlanan sunumda Mersin Doğa Koleji Bayan Basketbol Takımı , antrenörleri ve vizyoner eğitmenleri ile bir araya gelinmiş ve Spor Eczacılığı konusunda genç sporcularımızla buluşmak adına ilk adımlar atılmıştır.

Bu sunumda;

– Sporcularımızı yasaklı madde kullanımına karşı bilinçlendirmek
– İnternet ortamında öğrendikleri bilgilerin doğruluğunu araştırma yöntemlerini paylaşmak,
– Mobil sağlık uygulamalarının verimli şekilde kullanımının aktarılması
– Doğru beslenme yöntemleri hakkında güncel bilgileri sunmak,
– Yasaklı madde ve yöntem kullanımına karşı bilinçlendirmek
– Dünya Anti-Doping Ajansı(WADA)’nın güncel uygulamaları hakkında bilgilendirmek,
– Sporcu bireyler olarak, kendilerine,takımlarına ve topluma karşı olan sorumlulukları hakkında bigilerini güncellemek,
– Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası(TAKİ) hakkında bilgi aktarmak
– Yeni dönemde , Spor Eczacılığı uzmanlık dalının dolayısıyla Spor Eczacılarının daha aktif olarak kendilerine çok daha kapsamlı danışmanlık sunabilecekleri hakkında bilgilendirmek amaçlanmıştır.

30 dakikalık sunum genç sporcularımızın ilgili katılımı ile amacına uygun bir girişim olarak sonuçlanmıştır.

Gerçekleşen bu sunumlar Japon yetkililere geri bildirim şeklinde raporlanmıştır.

Dünyanın diğer ucunda yer alan Japonya ile teknolojik yöntemlerle kurulabilen bu bağ , aynı zamanda evrensel bir hareketin başlaması hedefinde , küçük ama önemli bir adım olarak anlam kazanmıştır.

Yakın zamanda farklı okullarda, farklı spor gruplarından gençlerimiz ile bir araya gelmek üzere planlamalar devam etmektedir.


Yorumlarınız icin

Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın


Spor Eczacılığı Uzmanlık Alanı Araştırma Geliştirme çalışmaları ve faaliyetleri 2015 yılından beri bu sayfa üzerinden paylaşılmaktadır.