Tez Çalışmaları

Tez Çalışmaları

Akademik seviyede uzmanlık için kanıta dayalı bilimsel içerikli kaynaklar gerekir.
Spor Eczacılığı alanında  yapılan ilk tez çalışması Haziran 2017 de tamamlandı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5.sınıf öğrencisi Nimet Ceren Üresin tarafından lisans bitirme tezi olarak olarak seçilen Spor Eczacılığı uzmanlık dalı hakkında akademik düzeyde ilk çalışmaya da imza atıldı.

Çalışmanın temel amacı , Eczacılık mesleği için yepyeni bir uzmanlık dalı olan Spor  Eczacılığı kavramını genel hatlarıyla ele almak ve uygulanabilir modelini geliştirebilmekti.

Amaca uygun olarak,öncelikle  tez çalışmasının içerik yapısı planlandı. Tezin amaca uygun ilerleyebilmesi için yurtdışı teorik ve pratik uygulamaları detaylı incelendi.

Tez dönemine denk gelen BAKU2017  4.İslami Dayanışma Olimpiyatları kapsamında yer alan Spor Eczacılığı uygulamaları yerinde incelenerek, konu hakkında en verimli ve en etkili bilgilere ulaşıldı ve bu bilgiler projenin gelişimi için önemli rol oynadı.

Tez çalışmasının önemli bir aşaması olan Anket çalışması ise tezi akademik seviyede değerlendirebilmek adına faydalı oldu.

K.K.T.C Gazimağusa bölgesinde bulunan 50 den fazla Eczane Eczacısına ilave olarak anlamlı sayıda Eczacılık Fakültesi öğrencileri ile farkındalık taraması ve bilgi düzey ölçümü geçekleşti ve sonuçlar tezde tartışıldı.

Bu şekilde Türkiye’de ilk defa Spor Eczacılığı alanında lisans bitirme tezine imza atıldı.

Bu tez çalışması, yeni hazırlanabilecek tezler için ilham kaynağı olmuştur . Şimdiden yeni çalışmaların planlamaları yapılmaya başlanmıştır. Bu sayede Spor Eczacılığı’nın geçerli bir uzmanlık dalı olabilmesi için gereken literatür zenginliğine adım adım ulaşılabilecektir.

Bu platform sayesinde Spor Eczacılığı hakkında tez çalışması yapmak isteyen öğrencilerimiz ve meslektaşlarımız için etkileşimde bulunabilme imkanı olacaktır.

Umarız yakın gelecekte akademi dünyasının bu alana ilgisi ve yoğunluğu artar ve toplum sağlığı açısından önemli olan Sporcu Sağlığı konusunda biz Eczacılar olarak etkin rolümüzü her zaman devam ettirebiliriz.