İngiltere Premier Lig’in 15 Yıldızında Doping Bulguları

İngiltere Premier Lig’in 15 Yıldızında Doping Bulguları

18 Nisan 2022 0 Yazar: somer helvacı

[bdp_post_carousel]

Şok edici bilgiler gün ışığına çıkarken 15 Premier Lig yıldızı doping testlerinde başarısız oldu.

Premier Lig, 2015’ten beş yıllık bir süre boyunca 15 oyuncunun yasaklı madde testlerinde başarısız olduğu tespit edilmesine rağmen, bu pozitif vakaların 12’sine henüz ilgili makamlar tarafından bir yaptırım uygulanmadı.
Bir rapora göre Premier Lig’in 15 yıldızı 2015 ve 2020 yılları arasında doping testlerinde başarısız oldu, ancak hiçbiri yasaklanmadı.

Bu 15 kişiden 12’si yasaklanmış performans arttırıcı maddeler için pozitif çıktı, bir diğeri ise ilk testinden beş ay sonra hala araştırılmasına rağmen herhangi bir yasaklılık durumu uygulanmadı.

2013’ten yedi yıllık bir süre boyunca İngiltere, İskoçya ve Galler’deki futbolcular arasında şaşırtıcı bir şekilde 88 pozitif test yapıldı.

Performans arttırıcı 12 madde vakası, bir amfetamin için pozitif test ve Sir Bradley Wiggins’in 2012’deki Tour de France zaferinden önce kullandığı kortikosteroid olan triamsinolon için üç bulguyu içeriyordu. Ayrıca, uyarıcı etkili ve ülkemizde kırmızı reçeteye tabi uyuşturucu grubunda olan Metilfenidat etken maddesine rastlanmıştır.

Bisiklete binme ve MMA’da düzenli olarak kötüye kullanılan bir hormon olan testosteron güçlendirici İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG) için bir pozitif test vardı. Diğer üst düzey pozitifler, steroidler prednizolon ve bir türevinin yanı sıra diğer yasaklanmış maddeler için maskeleme maddesi olarak işlev görebilen diüretik indapamid içindi.

UKAD (Birleşik Krallık Anti-doping Ajansı), ceza almama kararının genellikle yanlışlıkla yutma veya oyuncunun Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası (TAKİ) sahibi olmasından kaynaklandığını söyleyerek, vakaların hiçbiri doping yasaklarına yol açmadı. TAKİ’ye sahip olmak, diğer spor dalları için de emsal teşkil etti ve ilgi yarattı.