SPORDA MENTAL DOPİNG DEVRİ; BRİÇ SKANDALI

  • 0

SPORDA MENTAL DOPİNG DEVRİ; BRİÇ SKANDALI

Etiketler: 

Bilinen tanımı ile Doping, sporcunun yarışma sırasında fiziksel ve zihinsel performansını arttırmak amacı ile “Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından yasaklanmış madde veya yöntemlerin sporcu tarafından bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanımıdır. Bizler genellikle dopingin fiziksel performansları arttırması ile ilgili örnekler ile çokça karşılaşıyoruz ancak zihinsel performansın daha ön planda olduğu briç, satranç gibi sporlarda da zihinsel uyarıcı olarak yasaklı maddelerin kullanımı ile yapılan mental doping oldukça yaygındır.

Güncel bir örnek olan Norveçli olan fakat olimpiyatlarda Monako’yu temsil eden Dünyaca ünlü 1 numaralı briç sporcusu Geir Helgemo, doping yaptığı gerekçesiyle ceza alarak 1 yıl olimpiyatlardan men edildi.

Helgemo eylül ayında Orlando’daki World Bridge Series etkinliğinde yapılan doping testlerinde sentetik testosteron ve kadın doğurganlık ilacı olan klomifen için pozitif sonuç verdi. Bu ilaçları turnuva öncesinde kullanması fiziksel ve zihinsel dayanıklılığını arttırarak, turnuvalarda daha uzun süre dinç kalabiliyor.

Gün geçtikçe artan mental doping vakalarına karşı alınan önlemler ve yapılan kontroller daha sıkı bir şekilde devam edecektir. Sporda uzman hekim ve eczacılar ise mental doping hakkında gerekli çalışmaları sürdürecektir.

Kaynak:

https://www.theguardian.com/sport/2019/mar/01/world-no1-bridge-player-suspended-after-failing-a-drugs-test-geir-helgemo

http://www.judo.gov.tr/upload/files/doping_1.pdf


Yazar hakkında

Hande Nur GÜLER

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5. sınıf öğrencisi.2015-2016 yıllarda YYUPSA da proje takımında 2016-2017'de proje koordinatörü olarak, 2017-2018 yıllarında CP olarak görev almaktadır. 2016-2017 yıllarında Türk Eczacılar Birliği Genç Komisyonu'nda Fakülte Temsilcisi 2017-2018 yıllarında Türk Eczacılar Birliği Gençlik Komisyonu'nda İç İlişkiler Koordinatörlüğü yapmaktadır.

Yorumlarınız icin