Spor Eczacılığı

Sporcu Sağlığında Eczacı Danışmanlığı

Spor Diş Hekimliği

Spor Diş Hekimliği Nedir ?

Spor diş hekimliği spora bağlı ağız, çene, diş ve yüz bölgesinde oluşan yaralanmaların önlenmesi ve tedavi edilmesini gerçekleştiren bir daldır.

Takım / spor diş hekimleri sporculara çene , ağız , diş ve yüz bölgesindeki yaralanlamalara korunma, tedavi ve teşhis alanlarında destek olur, hizmet sunarlar.

Diş hekimi tarafından kişiye özel olarak yapılan koruyucu dişlikler koruma için temel unsurdur.

Sporcular kendi ağız ölçülerine göre yapılan koruyucu dişlikleri antrenman ve maçlarda sürekli kullanmalıdırlar. Amerikan futbolu, hokey ve uzakdoğu sporları gibi bazı spor dallarında koruyucu dişliğe ilaveten kask ve yüz maskesi kullanımı da zorunludur.

Profesyonel maç sezonu başlamadan önce sporcunun muayene edilmesi, gerekli radyolojik tetkiklerin yapılması ve de gereken tedavilerin uygulanması çok önemlidir.

Çürük dişlerin tedavisi,
Sallanan dişlerin çekilmesi,
Sorunlu yirmi yaş dişlerinin çekilmesi,
Dişsiz boşluklara implant ugulaması,
Porselen kuron – köprü uygulanmaları,
Koruyucu dişlik yapılması gerekli tedavi esasları arasındadır.

Sezon sırasında sporcuya konforsuzluk yaratacak bu tedaviler sporcunun başarısını ve kariyerini olumsuz etkileyecektir.

O sebeple sezon baslamadan aylar önce tamamlanmalıdır.

Yeni nesil Eczanelerde , bireyler sadece hasta olarak değil aynı zamanda bilinçli tüketiciler olarak değerlendirilir.
Sağlıklı ve iyi olma hallerinin devamını sağlamak isteyen, spor ve doğru beslenme ilkeleri ile yaşam kalitelerini arttırmak için çabalayan bireyler için en doğru ve en güncel bilgi kaynağı Eczanelerdir.

Değişen hizmet sunumunda doğru bilginin yanına uygun ssağlık ürünleri de eklenebildiği zaman tüketicinin beklentilerini tam anlamıyla karşılık verilmiş olunur.

Ağız ve Diş Sağlığı konusunda temel ihtiyaçlara ilave olarak Sporculara özel ürünlerinde Eczanelerde konumlandırılması ile çok daha ileri seviyede hizmet sunulabilecektir.