Spor Eczacılığı

Sporcu Sağlığında Eczacı Danışmanlığı

GEÇ SAATLERDE YEMEK YEMEK KİLO VERMEYİ ENGELLER Mİ?

BİLİNEN: Geceleri yemek yemek  kilo vermemizi engeller.

Yapılan bazı çalışmalarda kilo verme konusunda; erkenden yemek yiyenler, geç saatlerde yiyenlere göre daha avantajlı gözüküyor. Halbuki bazen denemeler gerçek hayatı kusurlu bir şekilde yansıtabilir. Gerçekte, geceleri yemek yemenin kilo kaybını engellemesinde iki neden vardır.

  1. Neden: Çok basit düşünmek gerekirse, doğrudan uyumak yerine mutfakta bir şeyler atıştırıp uyumak bize hiç yoktan fazladan kalori kazandırır.
  2. Neden: Yorgun bir günün sonunda aperatif yiyecekleri, lezzetli atıştırmalıkları yemeye daha fazla eğilimli oluruz. Bu sebeple geceleri ders çalışırken veya televizyon izlerken aç olmasak bile uyanık kalmaya çalışmak için bir şeyler yeriz.

DOĞRUSU:  Ne zaman yediğinizden çok, ne yediğiniz daha önemlidir. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ndeki Oregon Ulusal Başvuru Araştırma Merkezi’ne göre, gece geç yemenin kilo aldırdığı doğru değildir[1]. Geç yemek, yemeniz gerekenden fazlasını yemenize neden olmuyorsa kilo aldırmaz. 2006 yılında bilim adamları, gündüz ve gece sırasında yenen kalorileri karşılaştırdı. Sonuç, aynı miktarda kalori aldığınız sürece, saatin bir önemi yok. Geç saatlerde yemek yemeniz gerekirse karbonhidratları daha az, yağsız proteinleri ve sebzeleri daha fazla tüketmenizde fayda vardır.

NOT:Geç yemek yemek uyku esnasında bazı hazımsızlık problemlerine yol açarak uyku kalitenizi düşürebilir.Bu sebeple geç saatlerde daha hafif seçimler yapmakta fayda vardır.

 

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2006/02/060202080832.htm