BAKU 2017 – Spor Eczacılığı uygulamaları 1.Bölüm

  • 0

BAKU 2017 – Spor Eczacılığı uygulamaları 1.Bölüm

4.İSLAMİ DAYANIŞMA OLİMPİYATLARI Baku 2017

İslam ülkeleri arasında dayanışmayı arttırmak amacıyla 4.sü düzenlenen olimpiyat oyunlarına Azerbaycan ev sahipliği yaptı.

2015 yılında 1.Avrupa Oyunları için Baku‘ye yapılan muazzam olimpik tesisler, 2017 yılı ev sahipliği için Baku’yu cazip hale getirmişti. 2015 yılı Avrupa Oyunları, Spor Eczacılığı açısından da ayrı bir öneme sahipti.

Sporcu sağlığı sisteminin vazgeçilmez bir parçası haline gelen Spor Eczacılığı uygulamaları, daha önceki tecrübelerin ışığında her adımı netleşmiş bir uzmanlık dalı olarak kabul edilmişti.
Baku’de düzenlenecek olan organizasyonunu, kullanılacak ilaçlar ile ilgili aşamasında, aylar öncesinden başlayan hazırlıkların detayları ve alınan önlemlerin boyutu, Eczacılık Uygulamalarının sistemin içerisinde yer aldığında ne derece etkili olduğunun bariz göstergesidir.

Genel olarak değerlendirmek gerekirse,

Olimpik seviyedeki bir organizasyonda Spor Eczacılığının katkılarını özel olarak ele almak anlamlı olacaktır.
İngiliz Eczacı Mark Stuart liderliğinde Azeri Uzman Eczacılardan oluşan ekip ile son derece önemli ve faydalı bir katkı sağlanmıştır.

Her ülkenin sağlık ekibi ile işbirliği içerisinde faaliyetler sürdürülmüştür. Ülkelerin sağlık ekipleri taleplerini aylar öncesinden bildirmiş ve bu talepler için en uygun çözümler üretilmiştir.
Temel sorunların başında ülkeler arasında değişen ticari isimlere göre ilaçların jenerik formlarını eşleştirmek ve WADA tarafından yasaklı ilaç listesinde olabilecek grupları önceden tayin etmek olarak öne çıkmıştır.

Ayrıca takibi zorunlu ilaç listesinde yer alan müstahzarların planlanması, stok takibi, ülke pratiğinde olan formları ile hazır bulundurulması önemli bir konu başlığıydı. Otomasyon sisteminin hazırlanması ve uygun yazılım programları ile bütün sürecin kayıt altına alınması gerekiyordu. Bütün bu iş süreçleri 24 saatlik kesintisiz yapılmak zorundaydı.

2015 Avrupa oyunları, Azerbaycan Eczacıları adına başarılı bir sınav olarak kayıtlara çoktan geçmiştir. Olağanüstü çaba ve meslek sevgisi ile ülkelerini en iyi şekilde temsil ettikleri ortaya koyulan raporlardan rahatlıkla görülebilmektedir.

Aşağıdaki bağlantıda 1.Avrupa Oyunları için planlanan sağlık uygulamalarının bütün kademelerinin, en ince detayına kadar rehber niteliğindedir. Başlı başına bu rehber oluşturabilmek çok ciddi emek ve özveri gerektirmektedir.

Baku 2015 1.Avrupa Oyunları Sağlık Uygulamaları Rehberi

2015 yılı Avupa Oyunları’ndan Ecz.Mark Stuart liderliğinde görev alan Azeri Eczacılarımız aynı çekirdek kadro ile 2017 Bakü için tekrar görevlerinin başlarındaydı.

Yerinde inceleme fırsatı bulduğumuz bu organizasyonda, kendilerinde çok daha fazla emin bir şekilde dünyanın farklı ülkelerinden gelen sporculara ve teknik ekip üyelerine yardımcı olurken mesai başında ziyaret ettik ve 2 günlük sürede sistemi detayları yerinde inceleme imkanımız oldu.

Bakü 2017 Spor Eczacılığı uygulamaları detaylarını buradan takip edebilirsiniz.


Yorumlarınız icin

Detaylı Arama İçin

Blog İstatistikleri

  • 48.154 tıklama
Temmuz 2022
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 7 aboneye katılın